Zmienność


Zmienność implikowana

Na początek definicja. (słownik inwestycyjny Skarbiec TFI S.A.)

Wartość teoretyczna zaprojektowana do prezentacji zmienności instrumentu bazowego opcji, determinowanej przez jej cenę. Zmienność implikowana, w skrócie IV (skrót z języka ang. od "Implied Volatility"), jest wyrażana w procentach. Miara nie odnosi się do historycznych danych, co za tym idzie, nie określa realnych wartości lecz stanowi projekcję oczekiwań inwestorów co do zmienności w przyszłości. Od strony technicznej IV to urocznione odchylenie standardowe zwrotu danego składnika, ważone bieżącymi kwotowaniami. Zmienność implikowana podawana jest w ujęciu rocznym.

Dość jasna, tabela dla kilkunastu instrumentów publikowana jest na https://sentryderivatives.com/
Wykorzystując prezentowane tam dane w skoroszycie Excel'a z obsługą makr wyliczam bieżące zakresy stref oczekiwanych zmian dla 10 par walutowych. Po niewielkiej modyfikacji arkusza można oczywiście otrzymać wyniki dla mniej popularnych par oraz złota.
Link do pobrania skoroszytu  - Obliczanie zakresu stref zmienności implikowanej.
Krótka instrukcja w arkuszu jest, żeby o niczym nie zapomnieć, tutaj natomiast jeszcze trochę informacji, jak korzystać ze skoroszytu.
1. Excel z MS Office 2007 lub wyżej z opcją Włącz wszystkie makra.
2. Po otwarciu skoroszytu Zmienność_10.xlsm trzeba odświeżyć dane (zakładka Dane, sekcja Połączenia) zezwalając na nawiązanie połączenia z zewnętrznym źródłem. Kursy par walutowych będą od tego momentu uaktualniać się co 5 minut.
3. Następnie należy skopiować zawartość tabeli ze strony Sentry Derivatives (interesują nas wartości dostępne po kliknięciu Vols) zaczynając od komórki F5. W arkuszu są poukrywane wiersze i kolumny, więc kopiowany zakres nic nie wymaże, ale oczywiście nie można nic usuwać.
4. Kombinacją klawiszy Ctrl+z uruchamiamy makro. W komórce C29 powinny pokazać się w pips aktualne zakresy stref zmienności 10 wybranych przeze mnie par walutowych.
5. Wartości dla interesujących nas walorów można wykorzystać w skrypcie przygotowanym przez Marcina Tuszkiewicza z Investio. Przed uruchomieniem skryptu należy pamiętać o "zasileniu"  platformy mt4 danymi z m1 na wybranych wykresach, bo inaczej strefy mogą nam "fruwać w powietrzu".

Na temat oczekiwanej zmienności ciekawie w RNŻ mówi Daniel Kostecki.
Bezpośredni link do fragmentów programów  na ten temat - http://rynkinazywo.tv/category/prosto-z-rynku/oczekiwana-zmiennosc/

Pierwszy tydzień.
 Obserwowałem 6 par walutowych: EURUSD, GBPUSD, USDJPY, USDCAD, USDCHF i GBPJPY.
 Obrazki i  pierwsze wnioski są w poście Zmienność implikowana , tutaj dodam tylko, że nie zauważam żadnej regularności w wypełnianiu oczekiwanej z opcji zmienności. Może czas obserwacji był za krótki, a może godzina startu stref niezbyt szczęśliwie przyjęta? Niewykluczone, że wrócę jeszcze kiedyś do takiego podejścia, na razie spróbuję coś zmienić.

Drugi tydzień.
 Postanowiłem obserwować, jak zmieniają się zakresy stref w przypadku publikacji ważnych danych, wystąpień polityków i szefów banków,  czy też innych istotnych wydarzeń na rynku.
 Jak już napisałem w poście Zmienność implikowana - 2 , takie podejście wydaje się mieć lepsze perspektywy. Wydaje się to zrozumiałe, wszak większe oferty call i put opcji są miejscami, do których traderzy spodziewają się ruchów albo zabezpieczają się przed nimi w przypadku, gdy sytuacja odwróci się wbrew ich oczekiwaniom. Na uwagę zasługuje też wybór czasu startu stref. Spróbuję 0,5h przed publikacją ważnych danych albo wystąpieniem jakiegoś VIP'a, a takich w następnym tygodniu niemało.


1 komentarz:

  1. Świetny blog, Forex to moja pasja, dlatego dodaję do zakładek :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń